• slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
Duyurular

Merhaba,

39 Yaşındaki, 2 çocuk annesi  hemşehrimiz  Nermin Şahin  Yeditepe Ünv.İhtisas Hastanesinde (Koşuyolu) önemli bir beyin ameliyatı operasyonu geçirecek  olup A Rh (+) kana ihtiyaç bulunmaktadır.  Hastaneden yapılan açıklamaya göre uygun bağışçı bulunduğunda ameliyat ivedilikle yarın ya da ertesi gün (11/12 Ağustos ) yapılacaktır. Kan vermek isteyen bağışçılarımızın Hüseyin Şahin 537 500 16 06 irtibata geçmesini rica ederiz. Unutmayalım bir gün hepimizin ihtiyacı olabilir. Herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum.


İstanbul Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 32,0060   32,0636
EURO 34,6590   34,7215
       
Özlü Sözler
Doğru olanı yapmak hiç bir zaman yanlış olmamıştır.
Sponsorlarımız
“ÜRETEN KADINLARIN” ORGANİK ÜRÜNLERİ İLGİ GÖRÜYOR

Giresun'da, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) desteğiyle yürütülen proje kapsamında kadınlar tarafından işlenen yöresel organik ürünler, yurt içinden ve yurt dışından talep görüyor.

 

Giresun'da, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) desteğiyle yürütülen proje kapsamında kadınlar tarafından işlenen yöresel organik ürünler, yurt içinden ve yurt dışından talep görüyor. Giresun'a 50 kilometre uzaklıkta bulunan Bulancak ilçesine bağlı 2 bin 800 nüfuslu Kovanlık Beldesi ve DOKAP tarafından "Kovanlık Beldesi Üreten Kadınlar" projesi 2020 yılında hayata geçirildi. Kadınlar tarafından yörede yetişen besinlerin işlenmesi sonucu yaklaşık 50 çeşit ürün ortaya çıkarıldı. Kovanlık Belde Belediye Başkanı Harun Kalıntaş, yöredeki ürünlerin ekonomiye kazandırılmasının yanı sıra belde kadınlarına da istihdam oluştuğunu söyledi. DOKAP'ın da desteğiyle uygulama konulan projenin salgın dönemine denk geldiğine işaret eden Kalıntaş, "Son yıllarda pandeminin de etkisiyle doğal ürünlere olan ilgi artmış durumda. Biz de buradan yola çıkarak ürünlerimizi ekonomiye kazandırmanın yanı sıra kadınlarımıza da istihdam sağlamak amacıyla projemizi hayata geçirdik." dedi.


Kalıntaş, kısa zamanda ciddi yol aldıklarını ve kooperatifleşmek için de çalışmaların devam ettiğini ifade ederek, şöyle devam etti: "Yöre kadınlarımızdan yörede yetişen doğal ürünleri satın alıyoruz. Daha sonra da bunlardan geleneksel yöntemlerle başta turşu, tuzlu, reçel ve pekmez olmak üzere çeşitli ürünler elde ediyoruz. Projemizle belde kadınlarımız ev ekonomisine katkı sağlıyor. Yörede sınap çeşidi elma yoğun olarak bulunmaktadır. Hedeflerimiz arasında bu elma türünün de ön plana çıkarılması yer alıyor. Uzun yıllar önce beldemize getirilen ve dikimiyle birlikte yaygınlaşan bir elmadır. Fakat ekonomiye kazandırılmamış durumda. Biz bundan pekmez üretimi elde ederek, Kovanlık sınap elmasını ön plana çıkartmak istiyoruz." Belediye olarak yöre halkından bu yıl 3 ton elma satın alarak 180 kilo pekmez üretimi sağladıklarını aktaran Kalıntaş, gelecek hasat döneminde bu rakamı daha da artırmak istediklerini vurguladı.

 

"2021 yılının sonuna kadar 200 bin lira gelir amaçlıyoruz"


Kalıntaş, belde de oluşturulan mağaza ve internet üzerinden satışların devam ettiğine değinerek, "Ürünlerimize büyük ilgi bulunmakta. Yurt için ve dışından yoğun siparişler alıyoruz. Bu yılki gelir hedefimiz yaklaşık 200 bin lira." diye konuştu. Ayrıca beldede hediyelik eşya ve tekstille ilgili de projeler hazırladıklarını belirten Kalıntaş, gerekli desteklerin sağlanması için ilgili kamu kurumlarıyla görüşmelerin devam ettiğini sözlerine ekledi. Belde sakinlerinden Kübra Demir ise yörenin geçim kaynaklarının fındık ve hayvancılık olduğunu söyledi. Yazın yetiştirdiği tarım ve hayvansal ürünleri pazarlarda sattığını belirten Demir, "Yine ürünlerimi belediyemiz tarafından uygulanan proje kapsamında kurulan satış mağazası ve internet üzerinden de değerlendiriyorum. Bu yöntemle kendi evime gelir sağlamış oluyorum." ifadesini kullandı.

 

Kaynak: YeşilGiresun


03/11/2021

Okunma Sayısı: 63844.201.97.224
DİĞER HABERLER

Aidat Borcu Sorgulama
Son Ziyaretçi Yorumları
Mustafa Taşçı
Başakşehir’e hayırlı olsun

Emin Taşçı
Hayırlı olsun emeği geçenlere teşekkür ederim.

Erdinç Güngör
Hayırlı olsun başarılar diliyorum muhakkak ziyaret edeceğim şahsım olarak


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Sponsorlarımız

 

© Copyright 2021  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top