• slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
Duyurular

Merhaba,

39 Yaşındaki, 2 çocuk annesi  hemşehrimiz  Nermin Şahin  Yeditepe Ünv.İhtisas Hastanesinde (Koşuyolu) önemli bir beyin ameliyatı operasyonu geçirecek  olup A Rh (+) kana ihtiyaç bulunmaktadır.  Hastaneden yapılan açıklamaya göre uygun bağışçı bulunduğunda ameliyat ivedilikle yarın ya da ertesi gün (11/12 Ağustos ) yapılacaktır. Kan vermek isteyen bağışçılarımızın Hüseyin Şahin 537 500 16 06 irtibata geçmesini rica ederiz. Unutmayalım bir gün hepimizin ihtiyacı olabilir. Herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum.


İstanbul Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 32,1452   32,2031
EURO 34,8089   34,8717
       
Özlü Sözler
Doğru olanı yapmak hiç bir zaman yanlış olmamıştır.
Sponsorlarımız
HOŞGELDİN YA ŞEHR-İ RAMAZAN

Ramazan ayı, kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu ayda maddi ve manevi güzellikler bir arada yaşanır; sevgi, hoşgörü ve dayanışma gibi olumlu hissiyatlar ön plana çıkar. Dini açıdan taşıdığı önemle birlikte bireysel açıdan sorumluluk ve sosyal açıdan da yardımlaşma, dayanışma duygularının en yüksek yaşandığı ay olarak nitelendirilebilir. Bu yazımızda Ramazan ayının manevi önemini konu alacağız.

 

İşte Ramazan ayının bize hatırlattığı güzel duygular ve manevi önemi hakkında bilmeniz gerekenler. 

 

Ramazan ayı, ailede ve toplumda birleştirici bir role sahiptir.

 

Ramazan ayı birleştirici bir role sahiptirRamazan ayı, geçmişten günümüze kültürümüzde oldukça özel bir yere sahiptir. Dini temeli ile birlikte sahip olduğumuz geleneklerimiz de bu ay içerisinde ihtiyacı olan insanlara yardımcı olmayı, kurduğumuz güzel sofralarda sevdiklerimizi, komşularımızı, dostlarımızı ağırlamamızı öğütler. Bu yüzden Ramazan sofraları, daima birleştiricidir. İhtiyaç sahiplerini, uzun zamandır görüşülemeyen aile fertleri bir araya getirir.  

 

Toplumda dayanışma ve yardımlaşmayı destekler.

 

Ramazan ayına dair gerek dini öğretiler gerekse gelenekler, toplumda dayanışma ve yardımlaşmayı daha fazla ön plana çıkarır. Bu yüzden bu ay boyunca, birçok kişi ihtiyaç sahiplerini bularak onlara maddi- manevi açıdan yardımcı olmaya çalışır. Bu da beraberinde birtakım güzel duyguları getirmektedir. Sonuçta, bizi birbirlerine karşı daha duyarlı insanlardan oluşan bir toplum olmaya davet eder. 


 
Sevgi ve hoşgörü ayıdır.

 

Yine dini öğretiler ve geleneklerimiz, Ramazan ayında sevgi ve hoşgörünün ön plana çıkmasını desteklemektedir. Bu ayın maneviyatını yaşayan insanlar birbirlerine karşı daha saygılı ve hoşgörülü davranmaya çalışırlar. İnsanlar arasında artan sevgi ve hoşgörünün toplumun en küçük çekirdeği olan aileden başlayarak toplum üzerinde olumlu etkileri vardır. 

 

Kişisel açıdan manevi bir detoks imkânı sağlar.

 

Günümüzde bedensel ve ruhsal açıdan arınmak için çeşitli detoks uygulamaları yapılmaktadır. Bu yönüyle Ramazan ayı da kişisel açıdan detoks imkânı olarak görülebilir. İslam dininin bir öğretisi olan Ramazan orucu, oruç süresince yemek yememek, su içmemek vb. gibi gerekliliklerin yanı sıra hoşgörülü olmak, insanları kırmamak gibi manevi gereklilikleri de beraberinde getirir. Ayrıca beslenme alışkanlıklarının değişmesi ile birlikte vücudu şaşırtmak da bedensel ve zihinsel açıdan çeşitli faydalar sağlayabilir. 

 

İnsanlar arası kaynaşmayı arttırır.

 

Günümüzde iş hayatının yoğunluğu ve hayatımızı etkileyen birçok faktör sebebiyle çoğu zaman ailemizle aynı akşam yemeği sofrasına oturamayabiliyoruz. Otursak bile ailemizle birlikteyken cep telefonları, tabletler gibi teknolojik aletler, daha az sohbet etme eğilimi içerisinde olmamıza neden olabiliyor. Ramazan ayının özenli sofraları vesilesiyle, bu ay süresince aileler akşam yemeklerinde daha sık bir araya gelme imkânı buluyor, uzun zamandır görüşülemeyen aile fertleri aynı masanın etrafında toplanıyor. Bu da kaynaşmayı arttırarak ailenin iç dinamiği üzerinde olumlu etkilere sebep oluyor.

 

Kaynak: https://www.eliteworldhotels.com.tr/blog/ramazan-ayinin-manevi-onemi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler.3609.aspx

 Sadullah Ünnü
Okunma Sayısı: 1340


3.215.186.30
YAZARIN DİĞER YAZILARI

Aidat Borcu Sorgulama
Son Ziyaretçi Yorumları
Mustafa Taşçı
Başakşehir’e hayırlı olsun

Emin Taşçı
Hayırlı olsun emeği geçenlere teşekkür ederim.

Erdinç Güngör
Hayırlı olsun başarılar diliyorum muhakkak ziyaret edeceğim şahsım olarak


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Sponsorlarımız

 

© Copyright 2021  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top